Víkend otevřených zahrad – zámecký park Buchlovice

Víkend otevřených zahrad: poznejte svůj oblíbený park novým způsobem!

Víkend otevřených zahrad, svátek otevírání běžně nepřístupných objektů zahradního umění veřejnosti, má svůj původ ve Velké Británii jako Open Garden & Squares Weekend. Nejen pro jeho tematickou jedinečnost, ale i díky rostoucímu zájmu o zahradní turistiku, se řada zahrad a parků po celé Evropě stává druhý červnový víkend vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků.

V České republice, kde letos proběhne již 8. ročník, bylo v roce 2017 do projektu zapojeno 204 zahrad – a jejich počet každoročně roste. Výjimkou nejsou, vedle soukromých zahrad, ani běžně navštěvovaná místa, ovšem s doprovodným programem, který se snaží přiblížit historii objektu – případně upozornit na jeho botanické a dendrologické zajímavosti.

Ne jinak je tomu i v Buchlovicích. Zájemci jsou pozváni na netradiční procházku zdejším zámeckým parkem za doprovodu zahradní architektky.

Během prohlídky se návštěvník učí vidět zahradu očima jejích tvůrců: postupně odkrývá jednotlivé vývojové fáze, nahlíží do tajemství unikátních kompozičních vazeb, které většinou zůstávají bez povšimnutí, užívá si neopakovatelné atmosféry hry světla a stínu...

Z Buchlovic si potom každý, kdo komentovanou prohlídku parku absolvuje, odváží zcela nový pohled na památky zahradního umění a odpovědi na mnoho otázek: Co znamená v zahradě hlavní kompoziční osa a kam vede? Proč je část parku pojednána jako sečená louka? Jakého druhu jsou obrovské stromy u zámku a jaký je důvod jejich zvláštního uspořádání?

Na všechny zvědavé milovníky zahrad se bude průvodce těšit 9. a 10. června 2018, vždy v 11.00 a 14.00 hodin.